• سيد ابوالفضل خسروشاهي

 • نام پدر :سيد مرتضي

  شهر محل سکونت :تبريز

  درجه علمی :اجتهاد

  مذهب : شيعه

  ملیت : ايراني

  تخصص :

 • مقدمات
  سيد مرتضي خسروشاهي (پدر)
  سطح
  ----
  خارج فقه و اصول
  سيد مرتضي فيروزآبادي؛
  ميرزا عبدالحسين مشكيني؛
  ميرزا علي ايرواني؛
  سيد يونس اردبيلي)


 • آثار مرتبط:
 • رهبري ديني مردم آذربايجان
  امام جماعت)

  فعاليتها:
  - مبارزه عليه حاكميت دموكرات ها در آذربايجان؛
  - تبليغ احكام الهي و نشر انديشه هاي ديني؛
  - مبارزه عليه كشف حجاب رضاخاني)
 • اساتيد
 • ميرزا عبدالحسين مشكيني؛
  ميرزا علي ايرواني؛
  سيد مرتضي فيروز آبادي؛
  سيد يونس اردبيلي

 • آيت‌ الله‌ سيد ابوالفضل‌ خسروشاهي‌ در سال‌ 1279 هـ . ش برابر‌ 1320 هـ . ق در خاندان‌ علم‌ و فقاهت‌، در  .تبريز به دنيا آمد. اجداد وي‌ از علماي و فقهاي‌ شريعت‌، در عراق‌ و ايران‌ بوده‌اند

  پدر ايشان  آيت‌الله‌ ‌ سيد مرتضي‌ خسروشاهي‌، در سال‌ 1299 هـ . ق در نجف‌ اشرف‌ به‌ دنيا آمده‌ و به‌ تحصيل‌ پرداخت.‌ ا پس از طي ‌ مراتب‌ كمال‌ در علم‌ و عمل،‌ با اجازاتي‌ كه از سيد يزدي‌ و ميرزا حسين نائيني‌، در اجتهاد، دريافت كرد به‌ ايران‌ برگشت‌ و در تبريز سكونت‌ گزيد.

   سيد ابوالفضل پس‌ از فراگيري‌ مقدمات‌، براي‌ ادامه‌ تحصيل‌ راهي‌نجف‌ شد و سالياني‌ چند در محضر استاداني همچون حضرات آيات ميرزا عبدالحسين مشكيني‌ (صاحب‌ حاشيه‌ بركفايه‌)، ميرزا علي ايرواني‌(صاحب‌ حاشيه‌ بر مكاسب‌) و سيد مرتضي‌ فيروز آبادي،‌ سيد يونس‌ اردبيلي‌ و ديگر علماي‌ بزرگ ‌نجف‌، به‌ تحصيل پرداخت‌. سپس‌، در دوران‌ اختناق‌ سياه‌ رضاخاني‌، به‌ ايران‌ بازگشت‌ و در تبريز سكونت‌ گزيد.

  .

  آيت‏الله خسروشاهي در جريان حاكميت دموكرات‏ها در سال 1324 ش در آذربايجان ، عليه حاكمان وابسته به شوروي در تبريز مبارزه كرد؛ طوري كه طرح ترور ايشان و برادر مجتهدش، سيد احمد نيز ريخته شد. اما پيش از اجراي ترور، حكومت دمكرات‏ها متلاشي شد و ايشان دوباره به وظايف ديني اش ادامه داد. آيت‏الله خسروشاهي در راه ابلاغ احكام الهي و نشر انديشه‏هاي ديني، بارها از طرف عمال حكومت پهلوي در تبريز مورد آزاد و اذيت قرار گرفت، اما همواره در ايمان و اعتقادش استوار ماند.

  در دوران‌ ديكتاتوري‌ رضاخان، دفاع‌ از شريعت‌ و بيان‌ حقيقت‌ جرمي‌ تحمل‌ناپذير بود. به‌ همين‌ دليل‌، آيت الله خسروشاهي پس‌ از افشاي‌ مفاسد كشف‌ حجاب‌ و زورگويي‌ نظام،‌ شبانه توقيف شد. دستگيري ايشان‌ كه‌ همزمان‌ با تبعيد پدر بزرگوارش‌ آيت‌ الله‌ سيد مرتضي‌ خسروشاهي‌ و ديگر علماي‌ تبريز به‌ سمنان‌ بود، مانع‌ از ادامه‌ مبارزه او ‌شد. ايشان از ظلم‌ دژخيمان‌ بستري‌ شد و يك‌ عمر‌، درد و رنج‌ آن‌ دوران‌ را تحمل كرد.

  آيت الله سيد ابوالفضل خسروشاهي سرانجام در 20 آبان 1365 در 84 سالگي پس از سال ها درد و رنج به دليل شكنجه هاي رژيم طاغوت در تبريز به ديار حق شتافت.