• سيد رضا بهاء الديني

 • نام پدر :سيد صفي الدين

  شهر محل سکونت :قم

  درجه علمی :اجتهاد

  مذهب : تشيع

  ملیت : ايراني

  تخصص :

 • مقدمات:
  شيخ محمد علي صفايي، نصاب الصبيان، قم، مدرسه ي باقريه
  ولي الله عامري، جامع المقدمات، قم، مدرسه باقريه
  ولي الله عامري، سيوطي، قم، مدرسه باقريه
  آقا ميرزا علي اديب، مغني، قم
  آقا ميرزا علي اديب، معاني بيان، قم.
  سطح:
  آخوند ميرزا محمد همداني، لمعه، قم
  آخوند ميرزا محمد همداني، رسايل، قم
  سيد صدرالدين صدر، مكاسب، قم
  آخوند ملا علي همداني، قوانين، قم
  شيخ عبدالكريم حايري يزدي، كفايه، قم
  خارج فقه و اصول:
  شيخ عبدالكريم حايري يزذي، 6 سال، قم
  سيد صدرالدين صدر، قم
  سيد محمد حجت كوه كمره اي، قم
  سيد محمد تقي خوانساري، قم
  سيد حسين بروجردي، قم
  شيخ محمد علي حايري، اصول ـ تعادل و تراجيح ـ چند روز، قم
  ميرزا محمد فيض قمي، مدّتي، قم
  عرفان علمي و عملي:
  شيخ ابوالقاسم كبير قمي، قم
  شيخ محمد تقي بافقي، قم
  اخلاق علمي و عملي:
  شيخ علي صفايي، قم
  منطق:
  ولي الله عامري، جامي، قم
  آقا ميرزا علي اديب، شرح شمسيه، قم
  سيد احمد حجت افغان، حاشيه ملا عبدالله، قم
  كلام و فلسفه:
  ميرزا علي اكبر حكمي، كلام، قم
  محمد علي شاه آبادي، فلسفه، قم
  توضيح: آيت الله بهاء الديني به فلسفه علاقه نداشته است و با اين كه مدت اندكي، فلسفه خوانده بود، هر جا در مسأله اي فلسفي وارد مي شد به گونه اي اظهار نظر مي كرد كه گويا همه دروس فلسفه را خوانده است.)
 • بعد از وفات آيت الله العظمي بروجردي كه روي بزرگان حوزه براي مرجعيت نظر داده مي شد، يكي از بزرگواران در منبر گفته بود: مردم برويد از آسيد رضاي آسيد صفي تقليد كنيد كه تقليد از ايشان فقط جنبه خدايي دارد، يعني پولي در دست ندارد فعلاً به كسي بدهد و مايل نيست درِ خانه خود را به اين عنوان باز كند. (سيري درآفاق،ص390)
  * مقام معظم رهبري مي فرمودند: «از سال هاي 42 در قم اين طور معروف بود: كسي كه در حركات مبارزاتي با امام هماهنگي كامل دارد، ايشان است. در دوران تبعيد امام، همراهي ايشان با انقلابيون و مبارزين تا آن جا بود كه از ايشان پول براي خريد اسلحه مي خواهند و ايشان مي دهد. وقتي حضرت امام در تبعيدگاه بود به ايشان مي گويند: فردي را معيّن كنيد كه مردم به او مراجعه كنند و شهريه را بدهد و از جمله، اسم ايشان برده مي شود. امام مي فرمايد: ايشان از هر جهت خوب است، جز اين كه او آن قدر بي اعتنا به دنياست كه هر چه به او بدهند به اين و آن مي دهد و براي اول ماه و شهريه، پول باقي نمي ماند.» (همان، ص 71)
  * پس از مرحوم آيت الله حايري، مراجع ثلاث (سيد محمدتقي خوانساري ـ سيد صدرالدين صدر ـ سيد محمد حجت)، عنايت ويژه اي به آيت الله بهاء الديني داشتند. آيت الله صدر، مباحثه خصوصي با ايشان داشته و او را در كارها، طرف مشاوره خود قرار داده بود. آيت الله خوانساري، اجازه اجتهاد به او داده و توجه خاصي به وي داشته است. آيت الله حجت نيز همين طور. (همان، صص 70 ـ 71)
  * پيام مقام معظم رهبري به مناسبت فقدان آن عارف بالله: «اين عالم ربّاني از جمله نوادري بود كه همواره در حوزه علميه هم چون ستاره درخشان معنويت و عرفان، راهنماي خواص و مايه دل گرمي و اميد برجستگانند. مقام رفيع اخلاقي و معنوي آن بزرگ مرد، موجب آن بود كه هر كلمه و اشاره ي او چون برقي در چشم ارادتمندانش بدرخشد و دريچه اي به عالم بالا بگشايد. پير مراد جوانان پاكباز جبهه و جنگ در دوران دفاع مقدس و شمع محفل بسيجيان عاشق بود و بارها صفوف مقدم جبهه را با حضور خود نورانيت مضاعف بخشيد.» (همان، ص 80)

  آثار مرتبط:
 • 1 ـ ممتحن حوزه علميه قم، زمان آيت الله سيد حسين بروجردي
  2 ـ امام جماعت، قم
  3 ـ استاد اخلاق، قم)

  فعاليتها:
  1 ـ تبليغ و سخنراني
  2 ـ دستگيري از مردم محروم و طلاب
  3 ـ پشتيباني از نهضت اسلامي امام خميني
  4 ـ حضور در جبهه و همكاري در بسيج نيروها و كمك هاي مردمي
  5 ـ ساخت مسجد چهارده معصوم، زمين هاي مسگران (پشت بنياد مسكن قم))
 • تقرير:
  1 ـ تقرير درس آيت الله شيخ عبدالكريم حايري يزدي
  2 ـ تقرير آيت الله سيد محمد حجت كوه كمره اي
  كتاب:
  1 ـ شرح دعاي ابوحمزه
  2 ـ شرح بعضي خطبه هاي نهج البلاغه (خطبه اول و خطبه مالك اشتر و همام)
  3 ـ تفسير قرآن (سوره هاي كوچك)
  4 ـ بررسي ادبيات عرب
  5 ـ مجموعه اشعار
  از وي، دست نوشته هاي گوناگوني در زمينه ادبيات تاريخ، آداب العربيه، مقايسه نظم و نثر جاهليت و اسلام، اصول، فقه، تفسير حديث ثقلين بر جا مانده است.
 • اساتيد

 •  آيت الله سيد رضا بهاء الديني در 9 فروردين 1287 هـ . ش برابر با 18 ذي حجة (عيد غدير) 1327 هـ . ق در قم به دنيا آمد.    پدرش، سيد صفي الدين، افتخار خدمت گزاري آستانه مقدسه حضرت معصومه (س) را داشت و انس فراوان او با قرآن، حفظ بسياري از سوره ها و آيات را براي وي فراهم كرده بود. همين حافظه قوي سبب اعتماد بسياري از بزرگان ديني به اندوخته هاي ذهني وي گشته بود. وي را «كشف الآيات علما» مي ناميدند. مادرش، فاطمه سلطان (معروف به زن آقا) از بيت صدر المتألهين (ملا صدراي شيرازي)، بانويي پرهيزكار و داراي روحيه والاي عرفاني بود.   در 3 سالگي، او را به مكتب خانه ملاباجي سپردند. در 6 سالگي، قرايت قرآن و خواندن و نوشتن را آموخت و براي ادامه تحصيل به مكتب ديگري رفت و نصاب الصبيان را فرا گرفت. استاد مكتب خانه كه از قدرت حافظه و علاقه مندي سيدرضا به دانش شگفت زده شده بود، برخي از دوستان خود را از وضع درس او آگاه كرد. هنگامي كه آيت الله شيخ ابوالقاسم كبير قمي از آن باخبر شد، به ديدار سيد رضا آمد و درباره مطالبي از او پرسش كرد. چون وي به درستي پاسخ داد، آيت الله قمي، استادش را به توجه بيشتر به وي سفارش كرد.    پس از گذراندن مقدمات و ادبيات، دوره سطح را نزد بزرگاني همه چون: آخوند ملا علي همداني، ميرزا محمد همداني، سيد صدرالدين صدر و حاج شيخ عبدالكريم حايري يزدي به پايان رساند. در اين مدت، هر آن چه را مي خواند، تدريس مي كرد. در درس خارج نيز از محضر استادان بزرگ حوزه مانند آيات عظام: شيخ عبدالكريم حايري يزدي، سيد صدرالدين صدر، سيد محمد حجّت و سيد محمدتقي خوانساري بهره برد. وي در اين دوران با حضرات آيات: سيد احمد زنجاني و ميرزا ابوالفضل زاهدي هم بحث بود. سيدرضا  در 25 سالگي، اجازه اجتهاد را از آيت الله سيد محمد تقي خوانساري و اجازه روايت را از شيخ عباس محدّث قمي دريافت كرد. آيت الله بهاءالديني در تفسير نيز صاحب نظر بود و به استناد سخنان اهل بيت (عليهم السلام) اجتهاد مي كرد.    آيت الله بهاء الديني در عرفان علمي و عملي و تهذيب نفس به مقام والايي رسيده بود، به گونه اي كه كرامت هاي بي شماري از ايشان ظهور يافته است. با اين همه، در پيش و پس از انقلاب نسبت به علما و مراجع به ويژه حضرت امام خميني (ره) فروتن بود و از آنان با شكوه ياد مي كرد. وي پيش و پس از انقلاب، همواره با امام، انقلاب و مقام معظم رهبري هم گام بود. آيت الله بهاءالديني سرانجام پس از 70 سال تدريس و پژوهش در عرصه ي دين، در 90 سالگي در روز شنبه 27 تير 1376 برابر با 12 ربيع الاول 1418 هـ . ق، بدرود حيات گفت. پيكرش پس از تشييع و نماز گزاردن آيت الله محمد فاضل لنكراني، در مسجد بالا سر حرم حضرت فاطمه معصومه (س) به خاك سپرده شد.