• علي صفايي حائري

 • نام پدر :

  شهر محل سکونت :قم

  درجه علمی :خارج

  مذهب : شيعه

  ملیت : ايراني

  تخصص :

 • مقدمات
  شيخ عباس صفايي حائري (پدر)
  سطح
  رسائل، سيد مهدي روحاني، شيخ جعفر سبحاني
  مكاسب، شيخ محمد فاضل قفقازي
  كفاية الاصول، فاضل لنكراني، محمد تقي ستوده و ميرزا حسين نوري
  شيخ عباس صفايي حائري
  خارج فقه و اصول
  شيخ مرتضي حائري
  سيد محمد محقق داماد
  شيخ عباس صفايي حائري)


 • آثار مرتبط:
 • )

  فعاليتها:
  همكاري با نشريات و ارائه مقاله
  نگارش و تأليفات در موضوعات گوناگون)
 • مسئوليت و سازندگي
  انسان در دو فصل
  روش نقد (5 جلد)
  استاد و درس (صرف و نحو و ادبيات، هنر و نقد)
  روش برداشت از قرآن
  رشد
  تطهير با جاري قرآن
  وارثان عاشورا
  درس‌هايي ازانقلاب (انتظار، تقيه، قيام)
  از معرفت ديني تا حكومت ديني
  نامه‌هاي بلوغ
  نظام اخلاقي اسلام
  ذهنيت و زاويه ديد.
  روابط متكامل زن و مرد
  تقيه
  تومي‌آيي
  صراط
  هرمنوتيك
 • اساتيد
 • شيخ مرتضي حائري
  سيد محمد محقق داماد
  شيخ عباس صفايي حائري
  محمد تقي ستوده
  ميرزا حسين نوري
  شيخ جعفر سبحاني
  سيد مهدي روحاني
  شيخ محمد فاضل قفقازي

 • علي صفايي حائري معروف به عين-صاد، فرزند شيخ عباس صفايي حائري در سال ۱۳۳۰ ه‍. ش، برابر 1370 ه. ق در خانواده اي اهل علم در قم به دنيا آمد. وي پس از گذراندن دورهٔ دبستان و اتمام كلاس ششم  در ۱۳ سالگي تحصيل علوم اسلامي در حوزه علميه قم را آغاز كرد.

  علي صفايي دروس سطح حوزه را در كمتر از ۴ سال به پايان رساند. او «رسائل» را نزد سيدمهدي روحاني و شيخ جعفر سبحانيT «مكاسب» كه از كتب فقهي پايان دوره سطح است را نزد شيخ فاضل قفقازي  و «كفايةالاصول» را نزد آقايان فاضل لنكراني، محمد تقي ستوده و ميرزا حسين نوري فرا گرفت. سپس دروس خارج فقه و اصول را از محضر آيات عظام شيخ مرتضي حائري و سيد محمد محقق داماد استفاده كرد. ايشان در طي دوره  تحصيل بيشتر از محضر علمي پدرش شيخ عباس صفايي استفاده كرد كه جزء اساتيد زبده حوزوي در سطوح عالي بود. وي در جواني به درجه اجتهاد نايل شد.

  استاد صفايي در نوجواني و  هم‌زمان با تحصيلات حوزوي، پس از آشنائي با ادبيات كودكان در مجله‌هاي كودك آن روزگار، و دستيابي به آثار ادبيات نوجوان در سطح وسيع، به مطالعه تاريخ ادبيات ايران، عرب، ژاپن، چين، يونان، اسپانيا، آفريقا، آمريكاي لاتين و ساير كشورهاي غربي روي آورد و با نمونه‌هايي از شاهكارهاي ادبي هر دوره آشنا شد. در همين زمان با حرف‌هاي فرانتس كافكا، صادق هدايت و نيز تحليل‌هاي پوچ‌گراي غربي و طرح‌هاي نواگزيستانسياليستي و ماركسيستي و الحادي در عرصه ادبيات آشنا شد. چنان كه خود مي‌گويد: «شايد سيزده ساله بودم كه داستان‌هاي صادق هدايت را تمام كردم. داستان‌هايي كه درد و رنج انسان را مشخص مي‌ساخت و پوچي و بن بست او را نشان مي‌داد». صفايي در هيجده سالگي اولين يادداشت تحليلي و مقاله انتقادي سلسله‌وار خود را با عنوان «مسئوليت و سازندگي» كه بعدها تبديل به كتاب شد را با امضاي عين صاد منتشر كرد. صفائي بيش از پنجاه عنوان كتاب در زمينه‌هاي گوناگون، چون تربيتي، نقد و روش نقد، ادبيات، هنر، روش تدريس و آموزش، قرآن كريم و روش برداشت از آن، تفسير و ديدارهاي تازه با قرآن، دعا و حديث، ولايت و امامت، معارف اسلامي و آموزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي و اخلاقي اسلام نگاشته است كه در غالب آنها با محوريت مسائل روز جامعه اسلامي كاركرده و كتبش به نوعي بر مبناي روش آموزش قرار گرفته است.